Ahoj, chtěli bychom Vás poprosit, abyste z tohoto blogu NEKOPÍROVALI a když už, tak se ZDROJEM, děkujeme :o)).

Něco málo o Johnovi...

6. března 2008 v 13:07 | Lenny |  John Lennon
Rodné jméno: John Winston Lennon
Narozen: 9. října 1940 v Liverpoolu, Velká Británie
Zemřel: zastřelen 8. prosince 1980 New York
John Lennon neměl lehké dětství, otec Alfred Lennon (lodní stevard) rodinu opustil velmi brzy po jeho narození, matka Julia Lennonová malého Johna svěřila na výchovu své sestře Mary Elizabeth "Mimi" Smithové a tragicky zemřela, když mu bylo osmnáct let. Johna tato událost poznamenala na celý život. Od sedmi let vymýšlel básničky a kratičké příběhy, které doprovázel vlastními kresbami, byl náruživým čtenářem. Ve svých deseti letech dostal svou první foukací harmoniku a naučil se na ní slušně hrát. Začal zpívat v kostelním sboru. Johnovu první kytaru mu koupila Julia za 17 liber. Mimi tenkrát vyřkla svůj památný výrok: "Kytary, to je všechno sice moc hezké, Johne, ale nikdy s nima nevyděláš tolik, aby tě to uživilo´´. Johnova matka Julia naučila Johna i prvních pár akordů, protože sama hrála na banjo. To také zapříčinilo, že ze začátku držel John akordy trochu atypicky (banjo má jen 4 struny). V roce 1952 John nastupuje na gymnázium Quarry Bank, začíná hrát na kytaru a v r. 1956 s kamarádem Petem Shottonem zakládá v rodném Liverpoolu první skifflovou skupinu The Quarry Men.
Důležitý zlom v historii Beatles nastává 15.června 1956, kdy se na slavnosti, pořádané farností ve Wooltonu, setkává Lennon s Paulem McCartneym. Jakmile John zjistí, že Paul skvěle ovládá hru na kytaru a zná texty mnoha tehdejších hitů tak mu nabídne místo ve skupině. Skupina vystupuje v liverpoolském Cavern Clubu (John zpívá dva Elvisovy hity), majitel jim však vzkazuje: "Vypadněte mi s tím zpropadeným rockem!´´ Později se k nim přidává Paulův kamarád George Harrison. Johna Lennona studium moc nebavilo, a tak přestoupil na uměleckou školu College of Art (1958), kde se seznámil se Stuartem Sutcliffem, kterého přivedl do skupiny (1959), poté ji přejmenoval na Johnny and the Moondogs, později na The Silver Beetles a v roce 1960 definitivně na The Beatles a dostala angažmá v německém Hamburku. V roce 1962 usedl za bicí místo Peta Besta Ringo Starr.
23. srpna 1962 se John Lennon oženil se svou spolužačkou z umělecké školy Cynthií Powellovou, 8. dubna 1963 se jim narodil syn John Charles Julian Lennon. John byl nadšen, ale vzhledem k právě propuknuté beatlemánii mu na výchovu syna moc času nezbývalo. V roce 1964 se Lennonovi odstěhovali z Liverpoolu do Londýna, později do panského sídla Kenwood.
V roce 1964 vydává Lennon svou první knihu In His Own Write a o rok později další knihu A Spaniard in the Works.
Když v roce 1967 jejich přítel a manažer Brian Epstein zemřel šlo to s Beatles z kopce.
V roce 1967 začali "Beatles" užívat ve větší míře drogy. John se začal pouštět do dalších a dalších drogových pokusů, které se postupně odráželi i v jeho tvorbě. Např. píseň Lucy in the Sky with Diamonds, kterou bezpochyby složil po požití krystalky LSD.
9. listopadu 1966 se seznámil s Yoko Ono, japonskou avantgardní umělkyní, kterou si vzal 20.3. 1969 na Gibraltaru a u té příležitosti vydávají The Wedding album.
V listopadu 1968 se rozvádí se Cynthií.
Ve stejném měsíci vychází první ze tří avantgardních alb Johna a Yoko Unfinished Music No.1, které svým obalem, na němž jsou oba protagonisté vyfoceni nazí, šokuje světovou hudební veřejnost.
Rok 1969 je pro Beatles kritický. John Lennon začíná na nahrávání vodit Yoko Ono, proti čemuž protestuje hlavně Paul McCartney.
V září 1969 volá Paulovi a prostě mu oznamuje: "Odcházím." Paul jej přesvědčuje, aby odchod prozatím udržel v tajnosti.
Po rozpadu Beatles získává John Lennon velký vliv v politice svými protestními písněmi a účastmi na mírových akcích. Za všechny jmenujme protiválečnou píseň Give peace a chance namířenou proti válce ve Vietnamu, společné mírové bed-in s Yoko Ono v Amsterdamu a Montrealu, koncert za propuštění Johna Sinclaira v Ann Arbor nebo vánoční reklamní akci War is over-if you want it.
S Yoko Ono zakládá v roce 1970 skupinu Plastic Ono Band, se kterou nahrál píseň Cold Turkey (studený krocan), ve které se zpovídá ze své tehdy již pokročilé závislosti na heroinu.
V roce 1971 se manželé Lennonovi stěhují natrvalo do USA a zabydlují se v domě Dakota House v New Yorku.
9. října 1975, na Johnovy 35. narozeniny, se narodil Sean. "Sean je to, čemu se říká dítě lásky. Doktoři nám říkali, že nikdy nebudeme moct mít děti. Už jsme se skoro vzdali."
V červenci 1976 dostává Lennon tzv."zelenou kartu", která mu umožní legální pobyt v USA a šťastný John se tak může plně věnovat svému druhorozenému synovi. "Je to senzační žít tu zas legálně." Dobrovolně se stahuje z veřejného života, uzavře se do svého mnohapokojového bytu v newyorském luxusním činžáku zvaném Dakota a stává se "mužem v domácnosti". Stará se o malého Seana, kočky, dívá se na televizi, čte knížky a jen vyjímečně se objeví v nahrávacím studiu. Stihne ještě napsat svou třetí knížku Skywriting By Word Of Mouth (Nenebepění). "Sean nebude jíst cukr a Sean se nebude dívat na televizní reklamy a jak se lidi navzájem střílí a nebude mít televizi jako chůvu a nebude chodit do školy a nebudou ho ignorovat a na svý otázky dostane vždycky odpověď."
V roce 1980 se po dlouholeté přestávce vrací na hudební scénu albem Double fantasy, poskytuje interview novinářům. "Těch posledních pět let mi pomohlo osvobodit se od mého vlastního myšlení a od mého vlastního obrazu sebe samého. Trvalo mi čtyřicet let, než jsem konečně dospěl. Vidím teď věci, o kterých jsem předtím nevěděl, že existují."
Dne 8. prosince 1980 se Lennon stal obětí atentátu. Před branou svého New Yorkského bytu ho těžce postřelil duševně nemocný Mark David Chapman, kterému se několik hodin předtím podepsal na své nové album Double Fantasy. Lennon s Yoko Ono vystoupili asi ve 22 hodin 50 minut z taxi, které je přivezlo z nahrávacího studia. Když prošli vstupní bránou domu Dakota, zavolal Chapman zezadu "Pane Lennone!" Lennon se stihl sotva otočit, když na něj Chapman sedmkrát vystřelil. Lennon ještě stačil vyjít několik schodů a poté se zhroutil na zem. Na místě byli velice záhy dva policisté, kteří se rozhodli vzhledem k vážnému stavu zraněného nečekat na sanitku a odvézt jej do nemocnice policejním autem. Z místa činu do Rooseveltovy nemocnice museli ujet asi jednu míli. Během tohoto převozu Lennon ztrácí vědomí. Podle vyjádření doktora Stephena Lynna, který té noci sloužil pohotovost v Rooseveltově nemocnici, byl Lennon mrtvý již v okamžiku, kdy ho do nemocnice přivezli, tj. krátce před 23. hodinou. Přesto učinil pokusy o jeho záchranu, ale všechny byly marné.
V prohlášení o Johnově smrti Yoko Ono říká: "Řekla jsem Seanovi, co se stalo. Ukázala jsem mu fotografii jeho otce přikrytého papírem a vysvětlila situaci. Vzala jsem ho k místu, kde John ležel, když byl zastřelen. Sean chtěl vědět, proč ten člověk Johna zastřelil, když ho měl rád. Vysvětlila jsem mu, že byl pravděpodobně duševně nemocný. Sean mi řekl, že bychom měli zjistit, jestli byl opravdu šílený nebo jestli chtěl Johna skutečně zabít. Řekla jsem mu, že o tom rozhodne soudní dvůr. To se o tom bude rozhodovat na dvoře? Zeptal se mě. Takhle se vždycky vyptával svého otce. Byli spolu velcí kamarádi a John by byl jistě hrdý na Seana, kdyby tohle slyšel. Sean později plakal. Řekl také: Teď je tatínek částí Boha. Myslím, když člověk zemře, stane se mnohem větším, protože je částí všeho. Nevím, co bych k tomu, co řekl Sean, měla dodat. Tichá pobožnost se bude konat 14. prosince ve dvě hodiny odpoledne a potrvá deset minut."
"Je lepší ztratit se jako starej voják než vyhasnout."
Lennonovy písně (např. Imagine, Strawberry Fields Forever) jsou často zařazovány mezi vůbec nejlepší písně hudební historie. V roce 2002 britská rozhlasová stanice BBC uspořádala hlasování o 100 největších Britů v historii. John Lennon se umístil na 8. místě.
John má svou hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.
John Lennon byl britský zpěvák a skladatel, kytarista, člen hudební skupiny The Beatles. Prosadil se také jako malíř, herec, spisovatel a politický aktivista.
zdroje:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Který je Váš nejoblíbenější "Beatle"?

John Lennon 32.7% (72)
Paul McCartney 21.8% (48)
George Harrison 24.5% (54)
Ringo Starr 20.9% (46)

Komentáře

1 petr petr | Web | 6. března 2008 v 13:09 | Reagovat

cauky jsu tu poprve ae podle toho jake to tu mas si myslim ze to je nejlepsi blog aky jsem zatiim videl a videl jsem jich hodne ...urcite doporucim!! pls podiv se na muj blog a ohodnot diky ☺

2 p-a-v-e-l p-a-v-e-l | Web | 25. března 2008 v 19:01 | Reagovat

lennon byl borec

3 Alice Alice | 31. ledna 2009 v 19:05 | Reagovat

jednoznačně john

4 aejamxcd aejamxcd | E-mail | Web | 4. června 2009 v 20:01 | Reagovat

TkQMlv  <a href="http://xmbzhlnclhae.com/">xmbzhlnclhae</a>, [url=http://tpiicyfayjam.com/]tpiicyfayjam[/url], [link=http://wmqaepumdiqx.com/]wmqaepumdiqx[/link], http://heyvagtxwomb.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama